Łukasiewicz - ICiMB

Aktualności

Patent na zastosowanie popiołów lotnych do unieszkodliwienia osadów ściekowych
Data dodania: 03 / 03 / 2022

Patent na zastosowanie popiołów lotnych do unieszkodliwienia osadów ściekowych

Dwie badaczki, Dr inż. Joanna Poluszyńska  z Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wraz z dr inż. Elżbietą Jarosz-Krzemińską z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowały sposób na unieszkodliwienie osadów ściekowych, które można wykorzystać jako nawóz.

Osady ściekowe są produktem powstałym przy oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Zawierają substancję organiczną, ale także metale ciężkie i bakterie chorobotwórcze, przez co nie są w pełni bezpieczne do użytku

Współcześnie biomasa jest jednym z najważniejszych źródeł pozyskiwania energii odnawialnej. Obecnie trwają badania nad sposobami bardziej efektywnego wykorzystania jej do produkcji energii. Podczas spalania biomasy powstają produkty uboczne, których znaczną część stanowią popioły lotne. Ze względu na swoje składy chemiczne są one trudne do zagospodarowania.

Na rzecz Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Akademii Górniczo-Hutniczej został przyznany patent pt. „Zastosowanie popiołów lotnych ze spalania biomasy w kotłach fluidalnych energetyki zawodowej do unieszkodliwienia osadów ściekowych”.

Otrzymany produkt w postaci granulatu wykorzystywanych jest np. do rekultywacji i rewitalizacji składowisk. Do wytwarzania granulatu wykorzystywana jest instalacja w skali półtechnicznej powstała w wyniku realizacji projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach PBS III, o numerze: PBS3/A2/21/2015 pt.: Opracowanie innowacyjnych technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania biomasy w przemyśle materiałów budowlanych i rekultywacji składowisk odpadów wydobywczo-przetwórczych.

Gratulujemy!



Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona