Łukasiewicz - ICiMB

DentAntCarr

Tytuł projektu:

Innowacyjny nośnik substancji czynnych leków stosowanych w bezinstrumentalnym leczeniu endodontycznym zębów mlecznych

 

Kierownik projektu: dr inż. Monika Biernat
Okres realizacji: 01.10.2024-31.03.2026
Wartość projektu:  3 152 206,25 zł
Wysokość dofinansowania:  3 152 206,25 zł

 

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest znalezienie alternatywy do stosowanych w endodoncji postaci farmaceutycznych dopuszczonych do obrotu substancji czynnych leków do leczenia chorób korzeni zębowych, a zwłaszcza pulpopatii zębów mlecznych będącej następstwem próchnicy dotykającej w Polsce 90% dzieci. Alternatywna postać farmaceutyczna dotyczy  składników stosowanej pasty trójantybiotykowej, stosowanej w endodontycznym leczeniu bezinstrumentalnym: metronidazolu, cyprofloksacyny oraz klindamycyny.

Opis projektu

W przedsięwzięciu zaproponowane zostanie innowacyjne rozwiązanie wspierające leczenie endodontyczne dzieci, w postaci łatwo aplikowalnego materiału o strukturze porowatej gąbki, będącego nośnikiem leków, o kontrolowanym uwalnianiu substancji leczniczych, wykazującego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Zakłada się, że odpowiednia mikrostruktura materiału będącego nośnikiem antybiotyków oraz odpowiedni sposób wbudowania tych antybiotyków zapewnią ich uwalnianie w czasie niezbędnym do leczenia. Nowy materiał o specyficznym składzie zapewni skuteczną pomoc w eliminacji bakterii, co pozwoli na zmniejszenie ilości stosowanych antybiotyków. Zaproponowana postać nośnika wskazanych antybiotyków ograniczy problemy związane z dotychczasową ich aplikacją w postaci pasty trójantybiotykowej, co potencjalnie skróci czas zabiegu stomatologicznego. Ponadto, zakłada się że modyfikacja składu nowego kompozytu spowoduje otrzymanie materiału dającego dodatkowo kontrast radiologiczny, pozwalający na ocenę wypełnienia.

Przewidywane korzyści, jakie przyniosą wyniki projektu:

Zakłada się, że wyniki przedsięwzięcia będą miały znaczący potencjał do szerokiego zastosowania w systemie opieki zdrowotnej. Proponowany materiał o łatwej aplikacji znacznie usprawni procedurę LSTR (Lesion Sterilization and Tissue Repair tj. amputacja miazgi, dezynfekcja zmian chorobowych i naprawa tkanek) leczenia chorób miazgi zębowej i przyczyni się do stosowania jej częściej i chętniej przez stomatologów.

Wyniki projektu wpłyną na poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i jakości życia pacjentów, jak również przyniosą korzyści ekonomiczne. Zaproponowane rozwiązanie spowoduje:

  • skrócenie procedury leczenia umożliwiające przeprowadzenie go na większej ilości pacjentów w krótszym czasie;
  • szybszy powrót do zdrowia pacjentów i łatwiejsze zapobieganie przedwczesnej utracie zębów mlecznych, co zmniejszy częstość problemów ortodontycznych u dzieci oraz zaburzeń funkcji stawu żuchwowo-skroniowego i konieczności przeprowadzania kosztownych rehabilitacji;
  • zmniejszenie liczby powikłań nieleczonego/opóźnionego leczenia chorób miazgi zębowej;
  • zmniejszenie narastającego problemu lekooporności.
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona