Łukasiewicz stosuje metody radiowęglowe w analityce środowiskowej
Metody radiowęglowe miały dotychczas zastosowanie głównie w archeologii, dendrologii czy badaniach kryminalistycznych. Technikę, w której wykorzystuje się radioizotop węgla 14C stosuje się w metodach tzw. radiodatowania. Metody te mają również zastosowanie w badaniach środowiskowych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Od 2014 roku stosuje je Łukasiewicz – ICIMB.
Podczas spalania paliw do atmosfery wydzielany jest dwutlenek węgla, za którego emisję zakłady przemysłowe zobowiązane są płacić. Ceny uprawnień do emisji CO2 szybują w ostatnim czasie w górę. To przekłada się na ogromne nakłady finansowe przedsiębiorstw, a co za tym idzie klientów indywidualnych w cenach produktów.
Emisja CO2 pochodząca ze spalania paliw zawierających biomasę pozwala na redukcję całkowitej emisji dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych. Radiowęglowe metody badań, w tym te w oparciu o technikę ciekłej scyntylacji są metodami pewnymi, dokładnymi i precyzyjnymi, które mają zastosowanie dla badań wszystkich możliwych do utylizacji termicznej odpadów.
W przeciwieństwie do metod wagowych, np. metody selektywnego roztwarzania, której nie można stosować dla paliw alternatywnych i odpadów zawierających odpady gumowe oraz powyżej 90% biomasy.
Łukasiewicz - ICIMB w 2014 roku wprowadził do zakresu akredytacji – AB 054 metody radiowęglowe do oznaczania frakcji biomasy i nie biomasy metodą ciekłej scyntylacji w takich obiektach jak: paliwa alternatywne, odpady, biomasa stała.
Łukasiewicz – ICMB jedynym akredytowanym laboratorium badawczym w tym obszarze dla metod radiowęglowych zarówno w kraju jak i w Europie.
Jego naukowcy realizują również prace badawcze i badania komercyjne dotyczące wykorzystania metod radiowęglowych w analizach udziału węgla biogenicznego, pochodzącego np. z kukurydzy w biotworzywach i materiałach opakowaniowych. Badania pozwalają na uzyskanie certyfikatu OK BIOBASED lub BIOBASED. Certyfikaty te informują klienta o zawartości węgla pochodzenia biologicznego w tzw. produktach EKO. W EKO tworzywach i opakowaniach wykonuje się również badania biodegradacji, kompostowalności i ekotoksyczności.
Od 2018 roku naukowcy Łukasiewicz – ICIMB prowadzą prace nad opracowaniem metody oceny ilościowej i jakościowej udziału biokomponentów w biopaliwach ciekłych. Metoda taka nie została jeszcze nigdzie na świecie wdrożona do zakresów akredytacji laboratoriów, wykonujących badania w obszarach kontroli jakości biopaliw stosowanych w transporcie.
Instytut wykonuje też badania wpływu zastosowania materiałów odpadowych w różnych dziedzinach gospodarki, w tym w materiałach budowlanych oraz do wykorzystania jako nawozy lub środki poprawiające właściwości gleb. W zakresie tym jednostka posiada kilka patentów i zgłoszeń patentowych, w tym ostatnio przyznany patent, wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą „Zastosowanie popiołów lotnych ze spalania biomasy w kotłach fluidalnych energetyki zawodowej do unieszkodliwiania osadów ściekowych”.
Łukasiewicz – ICIMB posiada również urządzenie do produkcji biowęgla, który może być wykorzystywany jako środek poprawiający właściwości gleby, sorbent zanieczyszczeń czy też ściółka do wzrostu roślin lub do hodowli zwierząt. Można go również wykorzystać po spełnieniu wymagań norm jako dodatek do materiałów budowlanych, żywności czy kosmetyków.
W zakresie usług komercyjnych Instytutu znajdują się również opracowania deklaracji środowiskowych II typu, stanowiących podstawę do oznakowania wyrobu znakiem
„Przyjazna Technologia”, jak również III typu, które są świadectwem oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia.
Żródło: Gazeta Prawna
You are an Entrepreneur, you are facing a technological problem whose solution is beyond the capacity of your team or you simply do not have the time. Take advantage of the unique solution of the Łukasiewicz Research Network. It costs nothing! The Łukasiewicz Research Network offers business a unique 'challenge' system, whereby a group of 4,500 scientists accepts a business challenge in no more than 15 working days and proposes to the entrepreneur to develop an effective implementation solution. In doing so, it engages the highest competence of scientists in Poland and a scientific apparatus that is unique in the country. Most importantly, the entrepreneur does not incur any costs related to the development of the research idea. Łukasiewicz conveniently meets the expectations of business. An entrepreneur can choose to contact not only through a form on the website, but also in more than 50 locations - Łukasiewicz Institutes and their branches throughout Poland. Everywhere, they will receive the same - high quality - product or service.