bip fb fb in
pl en
Łukasiewicz - ICiMB

News

„Cement i beton na nowych ścieżkach” - dr inż. Mikołaj Ostrowski dla Gazety Wyborczej
Date added: 07 / 04 / 2022

„Cement i beton na nowych ścieżkach” - dr inż. Mikołaj Ostrowski dla Gazety Wyborczej

Jakie ekologiczne wyzwania stoją przed branżą budowlaną?

Na to pytanie odpowiedziało kilku ekspertów z branży w rozmowie ze Sławomirem Szymańskim, która ukazała się na łamach Gazety Wyborczej.

Jednym z ekspertów jest naukowiec Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, dr inż. Mikołaj Ostrowski z Grupy Badawczej Cement. Podjął się on tematu zmian w kwestii produkcji cementu i betonu.

 

Jak czytamy w artykule:

„W tej dziedzinie przełom nadchodzi dużymi krokami. Np. Lafarge, jeden z najważniejszych i największych producentów materiałów budowlanych, ogłosił, że rezygnuje z produkcji cementu portlandzkiego CEM I, czyli tradycyjnego. W zamian postawi na rodzaje cementu o mniejszym śladzie węglowym.

– Jest to absolutnie bezprecedensowy ruch, ponieważ cement portlandzki CEM I to od dziesięcioleci najczęściej wykorzystywany cement w budownictwie. Jest również materiałem, który negatywnie wpływa na środowisko, generując dużą emisję CO2 w procesie produkcji. W zamian Lafarge postawi na cementy wieloskładnikowe, o mniejszym śladzie węglowym – mówi dr inż. Mikołaj Ostrowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Dodaje, że podobny przełom czeka nas w technologii betonu, który jest drugim najczęściej używanym na świecie materiałem po wodzie: – Jego właściwości użytkowe i możliwości aplikacyjne, niemal w każdych warunkach środowiskowych stanowią o jego przewadze nad innymi materiałami stosowanymi w budownictwie kubaturowym i infrastrukturalnym. Dlatego wielu producentów będzie dążyć do projektowania mieszanek betonowych tak, aby w jak największym stopniu wyeliminować składniki wymagające do ich wytwarzania energochłonnych procesów. Zastąpić je mają w znacznej mierze surowce wtórne, często pochodzące z ubocznych procesów produkcji innych gałęzi przemysłu. Produkcja betonów w oparciu o takie receptury prowadzi do dwu- lub nawet trzykrotnie mniejszej emisji gazów cieplarnianych – opowiada ekspert.”

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem

Link do artykułu na stronie Gazety Wyborczej: https://tiny.pl/927nl

Gazeta Wyborcza: https://wyborcza.pl/

Grupa Badawcza Cement: https://tiny.pl/927n3



Back
Challenges Łukasiewicza

You are an Entrepreneur, you are facing a technological problem whose solution is beyond the capacity of your team or you simply do not have the time. Take advantage of the unique solution of the Łukasiewicz Research Network. It costs nothing! The Łukasiewicz Research Network offers business a unique 'challenge' system, whereby a group of 4,500 scientists accepts a business challenge in no more than 15 working days and proposes to the entrepreneur to develop an effective implementation solution. In doing so, it engages the highest competence of scientists in Poland and a scientific apparatus that is unique in the country. Most importantly, the entrepreneur does not incur any costs related to the development of the research idea. Łukasiewicz conveniently meets the expectations of business. An entrepreneur can choose to contact not only through a form on the website, but also in more than 50 locations - Łukasiewicz Institutes and their branches throughout Poland. Everywhere, they will receive the same - high quality - product or service.

ikona
ikona