20 kwietnia naszą Krakowską Hutę Szkła odwiedzili wyjątkowi goście - wojewoda małopolski Łukasz Kmita i małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Filipek.
– Szkło na krakowskim Zabłociu produkowane jest już prawie 100 lat. Przed wojną huta zatrudniała prawie 500 pracowników. Dziś to miejsce skrywa niesamowite historie i ma ogromny potencjał edukacyjny. Produkcja szkła i praca hutnika szkła to trudne zajęcie, wymagające siły i precyzji. Sam mogłem się o tym przekonać, wykorzystując historyczne narzędzie – piszczel. Mam nadzieję, że to miejsce będzie się rozwijało. Warto, aby jak najwięcej osób mogło je odwiedzić i poznać magię szkła. Bo z pewnością ręczne formowanie szkła ma w sobie coś z magii – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wziął czynny udział w pokazie wytapiania szkła metodą ręczną.
Podczas wizyty wojewoda Kmita wraz z towarzyszącym mu małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotrem Filipkiem mogli poznać potencjał badawczy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, a także zapoznać się z powstającym Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk – dyrektor Łukasiewicz – ICiMB oraz Michał Wieczorek – dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – ICiMB.
– Panie Wojewodo, bardzo dziękuję za wizytę w naszym Instytucie. Jestem pewien, że będzie Pan doskonałym mecenasem tego miejsca i wspólnymi siłami zachęcimy Małopolan do odwiedzenia naszego Instytutu, który promuje historię oraz patriotyzm. Jeszcze raz dziękuję za wizytę – mówi dyrektor Instytutu Łukasiewicza Paweł Pichniarczyk.
Więcej: https://tiny.pl/wvbtp
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.