Projekt dofinansowany przez Centrum Łukasiewicz w ramach Dotacji Celowej Centrum Łukasiewicz przyznawanej przez Prezesa Centrum Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Kierownik projektu: dr inż. Tomasz Baran
Okres realizacji: 01.06.2021-23.12.2023
Wartość projektu: 1 004 001,00 zł
Wysokość dofinansowania: 702 800,00 zł
Cel projektu:
Zaprojektowanie i produkcja niskoemisyjnych betonów oraz betonów z kruszywem z recyklingu.
Opis projektu:
Kierunki rozwoju technologii produkcji cementu i betonu uwzględniają obecnie konieczność ograniczenia emisji CO2 z procesów produkcyjnych. Wynika to z wymagań wprowadzonych Dyrektywą 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów. Problem jest szczególnie ważny dla przemysłu cementowego, jednego z najbardziej emisyjnych gałęzi gospodarki. Nakładane są na producentów cementu tzw. limity emisji CO2 do atmosfery, których przekroczenie wiąże się z płaceniem kar. Budownictwo i użytkowanie budynków w Polsce, podobnie jak w całej UE odpowiada za około połowę wszystkich wydobywanych surowców i zużycia energii Podejmowane są rozwiązania zmniejszenia emisji CO2 przez przemysł budowlany w procesie produkcji cementu i betonu. Obecnie głównym kierunkiem jest rozwój produkcji cementów wieloskładnikowych, które uwzględnia zastąpienie wysokoemisyjnego klinkieru portlandzkiego nieklinkierowymi składnikami mineralnymi, a następnie zastosowanie ich w produkcji betonów. Niniejszy projekt stanowił będzie opracowanie technologii wytwarzania niskoemisyjnego betonu konstrukcyjnego klasy od C 25/30 do C 50/60 o niskiej zawartości klinkieru portlandzkiego z wykorzystaniem odpowiednio aktywowanych mechanicznie dodatków mineralnych pochodzących z procesów poprzemysłowych: mielonego granulowanego żużla wielkopiecowego i popiołu lotnego krzemionkowego.
Planowane efekty realizacji projektu badawczego i ich znaczenie dla realizacji celu działalności Sieci:
Produkcja betonów niskoemisyjnych wiąże się z dużym wykorzystaniem surowców z odzysku, poprzez zagospodarowanie odpadów przemysłowych; popiołów lotnych i granulowanych żużli wielkopiecowych. Efektem będzie produkt budowlany o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i zwiększonej trwałości w stosunku do tradycyjnego betonu. Korzystny efekt oddziaływania na środowisko naturalne uzyskany zostanie dzięki znacznemu ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery, poprzez zastąpienie energochłonnego klinkieru portlandzkiego odpadowymi surowcami mineralnymi w składzie cementu i betonu. Produkcja betonu pochłania duże zasoby kruszyw naturalnych. Realizacja niniejszego projektu to także zmniejszenie tego efektu dzięki produkcji i zastosowaniu kruszyw z recyklingu, które zastąpią kruszywo naturalne oraz przyczynią się do wykorzystania ciężko utylizowanych odpadów ściekowych. Kruszywa z recyklingu będą miały również wpływ na niższą gęstość betonu, co zwiększy jego możliwości aplikacyjne, przede wszystkim w budownictwie modułowym.
Lider:
Partnerzy: