Budowa pieca wysokotemperaturowego ogrzewanego paliwem wodorowym
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Projekt dofinansowany przez Centrum Łukasiewicz w ramach Dotacji Celowej na Inwestycję Centrum Łukasiewicz przyznawanej przez Prezesa Centrum Sieci Badawczej Łukasiewicz
Kierownik projektu: dr inż. Andrzej Cybulski
Okres realizacji: 01.09.2022 r -31.12.2024 r.
Wartość projektu: 8 962 000,00 zł
Wysokość dofinansowania: 7 169 600,00 zł
Cel projektu:
Celem inwestycji jest budowa stanowiska do prowadzenia badań procesów cieplnych przebiegających w atmosferze gazów pochodzących ze spalania paliwa wodorowego lub jego mieszanek z paliwem konwencjonalnym.
Opis projektu:
Celem inwestycji jest budowa stanowiska do prowadzenia badań procesów cieplnych przebiegających w atmosferze gazów pochodzących ze spalania paliwa wodorowego lub jego mieszanek z paliwem konwencjonalnym. Głównym elementem stanowiska będzie piec wysokotemperaturowy, umożliwiający prowadzenie procesu wypalania do temp. 1750oC, ogrzewany palnikiem, w którym możliwe będzie spalanie czystego wodoru lub jego mieszaniny z gazem ziemnym. Palnik wyposażony będzie w automatyczną regulację składu podawanego gazu, natomiast piec w dopalacz spalin, oprzyrządowanie umożliwiające pomiar przepływu i składu spalin oraz wszystkie wymagane prawem, zabezpieczenia związane z możliwością powstawania atmosfery wybuchowej w trakcie prowadzenia badań.
W skład stanowiska wejdzie także instalacja dostarczania wodoru wraz z jego magazynem. Zakłada się stosowanie wodoru z dostarczanych wiązek butli, które zostaną zmagazynowane przy w bliskiej odległości od stanowiska piecowego, w specjalnym boksie odpornym na wybuch.
Planowane efekty realizacji projektu badawczego i ich znaczenie dla realizacji celu działalności Sieci:
Realizacja wnioskowanego projektu inwestycyjnego umożliwi powstanie innowacyjnego, prawdopodobnie jedynego w Europie, stanowiska laboratoryjnego do prowadzenia nowatorskich badań w zakresie wpływu atmosfery powstałej ze spalania lub współspalania wodoru z paliwem konwencjonalnym na różne procesy technologiczne i właściwości szeregu wyrobów metalicznych i niemetalicznych, będących podstawowymi wyrobami budowlanymi i konstrukcyjnymi w wielu gałęziach przemysłu.
Sieć Badawcza Łukasiewicz, przyjmująca za swój główny cel współpracę z przemysłem, jako pierwsza jednostka badawcza w Europie będzie miała możliwość odpowiedzi na pytania przedsiębiorców, czy i w jaki sposób zastosowanie wodoru jako paliwa wpłynie na prowadzone procesy technologiczne, w tym na wytwarzane produkty i materiały. Jakie konsekwencje będzie miało zastosowanie paliwa wodorowego w już istniejących instalacjach, urządzeniach i stosowanych technologiach oraz, czy i jakie modyfikacje będą konieczne do wprowadzenia aby wodór mógł być stosowany jako paliwo zero emisyjne.
|