Nasze tematy

Artykuły

HOT GREEN

Marta Wojciechowska daje szklanym odpadom drugie życie. Recykling to dla niej nie tylko oszczędność, ale też możliwość tworzenia nowych dzieł i uzyskania zaskakujących efektów. Z artystką, właścicielką pracowni Glassmour rozmawia Aleksandra Zawiła.

→ Aleksandra Zawiła: Chciałabym porozmawiać o Pani ostatnim projekcie – „HOT GREEN”.

→ Marta Wojciechowska: Celem tego projektu było zgłębienie tematu recyklingu szkła. Chciałam położyć nacisk na kwestię ochrony środowiska i poprzez twórcze podejście zaproponować rozwiązania upcyklingowe w dziedzinie designu. Efektem tych działań stała się kolekcja szkła użytkowego, ale na pograniczu szkła artystycznego. Pracuję teraz w katedrze designu, co również przyczyniło się do tego, że chciałam podejść do tematu od strony bardziej projektowej i podjąć wyzwanie stworzenia wysokiej jakości przedmiotów użytkowych, wykonanych z odpadów najbardziej powszechnych szkieł gospodarczych takich jak butelki.

→ A.Z.: Co skłoniło Panią do sięgnięcia po szkło z recyklingu? Chodzi o kwestie ochrony środowiska czy może po prostu oszczędność czasu i materiału?

→ M.W.: Temat segregacji i przetwarzania odpadów narodził się u mnie już wcześniej, jeszcze zanim recykling stał się powszechną praktyką. Kiedy miałam pracownię na rynku w Tarnowie, pojawił się problem z wywozem śmieci – nikt nie chciał ich odbierać. To zmusiło mnie do szukania nowych rozwiązań. Zaczęłam tak organizować swoją pracę, żeby produkować jak najmniej odpadów i maksymalnie wykorzystywać szkło. Szkło jest pod tym względem naprawdę wyjątkowym materiałem. Odpady szklane, poddane właściwej segregacji można przerabiać właściwie w nieskończoność w zależności od użytej technologii. Dzięki wykorzystaniu stłuczki z recyklingu, huty szkła niwelują zużycie surowców do produkcji masy szklanej, więc ograniczają emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Szkło jest materiałem potencjalnie recyklingowalnym w 100%, bo nawet resztki, których nie odzyska huta, znajdą zastosowanie np. w budownictwie.

Cały wywiad dostępny jest w nr 1/2025 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz 

Zdjęcie: Kileiszki, Fot. Marta Wojciechowska

Wróć
W najnowszym numerze
4 / 2024
linia Ulotne chwile Weroniki Lucińskiej
linia Bogdan Kupczyk. Szkło to sztuka wyboru
linia Latchezar Boyadijev. W poszukiwaniu wolności
linia Renata Pawlik-Kiebdój. Kobieta Szkło Twórcza
linia Kalina Bańka-Kulka. Codzienność zaklęta w szkle
linia Czar potłuczonego szkła Marty Klonowskiej
linia Marta Wojciechowska. Hot Green
linia Barbara Trzybulska. Od literackich inspiracji do ceramicznych światów
linia Master Class. Wypał alternatywny ceramiki. SAGGAR w piecu elektrycznym
linia Skąd się wzięła chińska i japońska porcelana w Europie?
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności