Wystawa "Wszystko się zgadza i nic nie pasuje" to niezwykłe spotkanie czterech związanych z Wrocławiem artystek, które - choć posługują się różnymi językami formalnymi - łączy podobna wrażliwość i potrzeba osobistej, emocjonalnej narracji. Ceramiczne i szklane obiekty stają się nośnikami opowieści o podświadomości, pamięci, cielesności i kobiecości..
Nawet jeśli z pozoru nic do siebie nie pasuje, a każda z artystek mówi własnym głosem, ich wypowiedzi splatają się, tworząc zaskakująco spójną przestrzeń refleksji i zabawy formą. Autorki wystawy czerpią z tradycji rzemieślniczych, ale nie boją się eksperymentować, łączą klasyczne materiały, zmieniają ich funkcje i nadają im współczesny charakter.
Niby nic nie pasuje, a jednak wszystko się zgadza! Zapraszamy na wystawę pełną różnorodnych form, barw, struktur i motywów.
Artyści
Kalina Bańka – Kulka - absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki, aktualnie pełni funkcję kierowniczki Katedry Szkła na macierzystej uczelni. Zrealizowała dwanaście wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą. Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Tworzy obiekty unikatowe ze szkła, które zwykle prezentuje w formie instalacji site specific, wykorzystując różnorodne techniki: witraż klasyczny malowany ręcznie, fusing, slumping, sitodruk. Realizuje również obiekty unikatowe w pojedynczych lub krótkich seriach w technikach formowania i dmuchania szkła na gorąco.
Weronika Surma - absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artystka o słowackich korzeniach, mieszkająca i pracująca w Polsce. W 2018 roku ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Najbardziej interesuje ją szeroko rozumiane pojęcie obrazu ceramicznego w przestrzeni, który łączy w spójną całość zarówno rysunek, rzeźbę, grafikę, jak i malarstwo.
Antonina Joszczuk - Brzozowska - absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 2009 roku pracuje w Katedrze Szkła. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, wielokrotnie pełniła funkcję kuratorki ogólnopolskich oraz międzynarodowych wydarzeń artystycznych. Jest laureatką The International Exhibition of Glass Kanazawa 2022 w Japonii. W swojej twórczości koncentruje się głównie na obiektach i instalacjach, którymi anektuje zastaną przestrzeń. Łączy różne media i stosuje różne techniki szklarskie w poszukiwaniu nowych relacji i kontekstów.
Joanna Opalska - Brzecka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, od 2008 roku związana z macierzystą uczelnią, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Ceramiki Wydziału Ceramiki i Szkła. W 2021 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest finalistką międzynarodowych konkursów ceramicznych oraz zdobywczynią pierwszego miejsca w konkursie COCA 2021. W swojej twórczości inspiruje się tradycją rzemieślniczą ceramiki, postrzegając ją jako unikalną technikę łączącą klasyczne rzemiosło ze współczesnymi formami wyrazu i narracji.
Termin: 16.05 - 31.08.2025
Miejsce: Krakowska Huta Szkła, ul. Lipowa 3, Kraków