Nasze tematy

Artykuły

Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw

Tekst: Katarzyna Koczyńska-Kielan, Bożena Sacharczuk

Wystawa Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw prezentowana jest w ramach piętnastej, jubileuszowej edycji cyklu prezentacji sztuk wizualnych, które pod wspólnym tytułem Rezonanse sztuki zostały zainicjowane w 2015 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tak się złożyło, że idea ówczesnego Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu prof. Piotra Kielana, wypełnienia dziełami plastycznymi przestrzeni nowo wybudowanej i właśnie oddawanej polskiej i światowej publiczności przestrzeni nowoczesnej filharmonii, znalazła akceptację i poparcie u Maestro Andrzeja Kosendiaka, ówczesnego dyrektora NFM. Do współpracy przy konstruowaniu pierwszej wystawy zostały, jako współkuratorki, zaproszone wykładowczynie wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych z Katedry Ceramiki, Bożena Sacharczuk i Katarzyna Koczyńska-Kielan, która jest również autorką tytułu całego cyklu.

Obecnie w 2024 roku, po dziewięciu latach, obie artystki – kuratorki ponowie podjęły się tego zadania, koncypując tym razem wystawę, pod jakże muzycznym hasłem „solo i w duecie”. Wydarzenie stało się projektem wielowątkowym, zarówno w kwestiach formalnych (ponieważ w jego ramach ujęte zostały dwie wystawy w różnych instytucjach kultury w Polsce: w NFM we Wrocławiu oraz w Galerii Sztuki Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, jak i publikacja katalogowa z tekstami krytycznymi), a także z racji konstrukcji ekspozycji, obejmującej rozmaite formuły prezentacji twórczości zaproszonych do udziału artystów.

Jego wielowątkowość jest jednak przede wszystkim podyktowana udziałem 55 artystów, którzy odnoszą się twórczo do wielu różnorodnych zagadnień, działając na polu różnorakich dyscyplin artystycznych, tj. malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki artystycznej, fotografii, sztuki mediów, szkła artystycznego i innych. Ceramika artykułowana jest w tym zestawieniu przede wszystkim z powodu pełnienia przez artystów związanych z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP funkcji gospodarza całego wydarzenia i w założeniu kuratorek stanowić miała swoiste tło dla rozważań o sztuce współczesnej. 

Cały artykuł dostępny jest w nr 4/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz  

Zdjęcie: Duet artystyczny Weronika Lucińska – Jarosław Grulkowski, W poszukiwaniu równowagi. Fot. Michał Kielan

Wróć
W najnowszym numerze
4 / 2024
linia Ulotne chwile Weroniki Lucińskiej
linia Bogdan Kupczyk. Szkło to sztuka wyboru
linia Latchezar Boyadijev. W poszukiwaniu wolności
linia Renata Pawlik-Kiebdój. Kobieta Szkło Twórcza
linia Kalina Bańka-Kulka. Codzienność zaklęta w szkle
linia Czar potłuczonego szkła Marty Klonowskiej
linia Marta Wojciechowska. Hot Green
linia Barbara Trzybulska. Od literackich inspiracji do ceramicznych światów
linia Master Class. Wypał alternatywny ceramiki. SAGGAR w piecu elektrycznym
linia Skąd się wzięła chińska i japońska porcelana w Europie?
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności