Dwie badaczki, Dr inż. Joanna Poluszyńska z Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wraz z dr inż. Elżbietą Jarosz-Krzemińską z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowały sposób na unieszkodliwienie osadów ściekowych, które można wykorzystać jako nawóz.
Osady ściekowe są produktem powstałym przy oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Zawierają substancję organiczną, ale także metale ciężkie i bakterie chorobotwórcze, przez co nie są w pełni bezpieczne do użytku
Współcześnie biomasa jest jednym z najważniejszych źródeł pozyskiwania energii odnawialnej. Obecnie trwają badania nad sposobami bardziej efektywnego wykorzystania jej do produkcji energii. Podczas spalania biomasy powstają produkty uboczne, których znaczną część stanowią popioły lotne. Ze względu na swoje składy chemiczne są one trudne do zagospodarowania.
Na rzecz Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Akademii Górniczo-Hutniczej został przyznany patent pt. „Zastosowanie popiołów lotnych ze spalania biomasy w kotłach fluidalnych energetyki zawodowej do unieszkodliwienia osadów ściekowych”.
Otrzymany produkt w postaci granulatu wykorzystywanych jest np. do rekultywacji i rewitalizacji składowisk. Do wytwarzania granulatu wykorzystywana jest instalacja w skali półtechnicznej powstała w wyniku realizacji projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach PBS III, o numerze: PBS3/A2/21/2015 pt.: Opracowanie innowacyjnych technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania biomasy w przemyśle materiałów budowlanych i rekultywacji składowisk odpadów wydobywczo-przetwórczych.
Gratulujemy!


