Łukasiewicz - ICiMB

Konferencje

XI Konferencja Naukowa Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry
Data dodania: 31 / 07 / 2024

XI Konferencja Naukowa Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry

Centrum Rekreacji I Biznesu GRAND Stasinda
Bukowina Tatrzańska

8-10 stycznia 2025

W dniach 8-10 stycznia 2025 roku na XI Konferencji Naukowej Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry spotkali się przedstawiciele środowisk naukowych oraz przemysłu, aby wspólnie debatować nad kierunkami rozwoju oraz innowacjami w sektorze materiałów budowlanych. Do Centrum Rekreacji i Biznesu Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej przyjechało ponad 170 osób!

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, który w swoim przemówieniu podkreślił wagę partnerstwa między nauką a przemysłem w tworzeniu nowoczesnych technologii, jednocześnie akcentując kluczową rolę aktywnej współpracy pomiędzy jednostkami badawczymi a sektorem przemysłowym.

Podczas części inauguracyjnej swoje przemówienia wygłosili Goście Honorowi:
- prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która zwróciła uwagę na rolę nauki w kształtowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki.
- nadbryg. mgr inż. Piotr Filipek, Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, były Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, który wskazał na znaczenie nowoczesnych materiałów w zwiększaniu bezpieczeństwa i ochrony życia.
- Wiesław Skwarko, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, który podkreślił kluczową rolę jednostki w dostarczaniu polskim przedsiębiorstwom wsparcia w zakresie badań i wdrażania innowacji.

Zgodnie z tradycją, w trakcie konferencji wręczyliśmy symboliczne dyplomy Krajowych i Europejskich Ocen Technicznych dla przedstawicieli przemysłu branży materiałów budowlanych. Wyróżnienia otrzymały m.in. takie firmy jak: Arsanit GmbH, KLEIB, Baumit Group, Holcim Polska, FAST Wall Systems, Farby Kabe, Knauf, KREISEL.

Pierwszy dzień zakończyliśmy sesją plenarną, która jednocześnie stanowiła wprowadzenie do dalszych dyskusji zaplanowanych na kolejne dni. W jej trakcie mieliśmy możliwość wysłuchania wystąpień ekspertów: Jacka Fundowicza z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, nadbryg. Piotra Filipka ze Szkoły Aspirantów PSP i Jarosława Guzala z Termomodernizacja.pl i Grupy Globenergia.

Drugiego dnia wysłuchaliśmy interesującej dyskusji podczas panelu „GOZ, ESG, H2 - Recykling  i wykorzystanie zielonej energii w przemyśle materiałów budowlanych – wymagania, wizje i realia”, w którym udział wzięli: dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, prof. AGH – Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Maciej Korbasiewicz – prezes Bolix S.A., Klaudiusz Dominiak – prezes Symbase S.A., Jarosław Guzal – redaktor naczelny w Termomodernizacja.pl, Grupa Globenergia i Kamil Mankowski – dyrektor w Intro-Packman Sp.z o.o. Dyskusję poprowadził Zbigniew Bartuś, publicysta Forsal.pl i Gazety Prawnej, który nie bał się zadawać szczegółowych pytań o podjęte i planowane działania na rzecz środowiska i społeczeństwa.

Eksperci wygłosili referaty podczas trzech sesji naukowych:
- I: „Wyzwania związane z wdrożeniem nowego rozporządzenia CPR i innych regulacji unijnych”; swoimi spostrzeżeniami podzielili się m. in. Łukasz Rymarz z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz dr Agnieszka Krajewska i Łukasz Brembor z Polychem Systems;
- II: „Innowacyjne rozwiązania niskoemisyjne”; wystąpienia zaprezentowali m.in. dr hab. inż. Łukasz Kotwica z AGH, Dominik Krawczyk z HSH Chemie oraz Rafał Flamholc z Anton Paar;
- III: „Innowacje i zrównoważony rozwój w inżynierii materiałów budowlanych”; swoje prezentacje przedstawili m. in. dr Szymon Malinowski z Politechniki Lubelskiej, dr inż. Katarzyna Zielińska i Simona Furgoł z Łukasiewicz – Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” oraz dr inż. Mateusz Zakrzewski z Politechniki Koszalińskiej.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy, nawiązania kontaktów i zaprezentowania najnowszych osiągnięć w branży materiałów budowlanych. Inspirujące wystąpienia ekspertów, ciekawe panele dyskusyjne i mnóstwo rozmów w kuluarach dobitnie podkreśliły to, jak ważna jest synergia nauki i przemysłu w tworzeniu innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań dla przyszłości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz firmom za aktywny udział.

Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!

 

Rada Programowa Konferencji:

Przewodniczący: dr hab. inż. Tomasz Baran - Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych 

Członkowie Rady: 

  • Dr hab. inż. Jacek Domski, prof. PK - Politechnika Koszalińska
  • Dr hab. inż. Marcin Furtak, prof. PK – Politechnika Krakowska, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego,
  • Dr hab. inż. Łukasz Kotwica - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Prof. dr hab. inż. Lothar Kroll - Technische Universität Chemnitz,
  • Dr inż. Małgorzata Niziurska - Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, 
  • Dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, prof. AGH - Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, 
  • Dr Joanna Poluszyńska - Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, 
  • Dr inż. Michał Wieczorek - Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
     

Tematyka:

  • Perspektywy rozwoju branży wyrobów budowlanych,
  • Gospodarka niskoemisyjna,
  • Zielony Ład w świecie chemii budowlanej,
  • Termomodernizacja,
  • Bezpieczeństwo pożarowe,
  • Ochrona przed hałasem,
  • Gospodarka o Obiegu Zamkniętym,
  • Regulacje prawne wprowadzania wyrobów do obrotu,
  • Dekarbonizacja budownictwa,
  • Nowelizacja CPR

 

PARTNERZY

 

Patronaty medialne: 

 



Wróć

Koordynator

Dominika Kądziołka

tel.: 12 683 79 43

dominika.kadziolka
@icimb.lukasiewicz.gov.pl

 

Pytania merytoryczne

dr inż. Małgorzata
Niziurska

tel.: 12 683 79 11

kom.: 604 407 013

malgorzata.niziurska@icimb.lukasiewicz.gov.pl 

 

ul. Cementowa 8

31-983  Kraków

Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona