Czy widzieliście kiedyś czekoladę pod mikroskopem?
Z okazji Dnia Czekolady, który przypada na 12 kwietnia, przyjrzeliśmy się jej na 10 000-krotnym przybliżeniu z pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM).
Fotografia wykonana na skaningowym mikroskopie elektronowym przedstawia zdjęcie w mikroobszarze próbki czekolady deserowej. Wykonano również analizę składu pierwiastkowego EDS, który wykazał, oprócz podstawowych pierwiastków węgla C i tlenu O, dużą zawartość magnezu Mg. Tak znaczny udział magnezu w czekoladzie potwierdza jej pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka.
Czy czekolada w takim razie jest zdrowa?
Pomijając jej kaloryczność, jedzenie czekolady przynosi wiele korzyści, m. in.:
✅ Poprawia nam nastrój dzięki zwiększeniu wydzielania endorfin
✅ Dodaje energii
✅ Wspomaga pracę mózgu
✅ Reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
✅ Przyspiesza metabolizm
✅ Wspomaga układ nerwowy i odpornościowy
✅ Zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca i udarów mózgu
✅ Poprawia krążenie

Jedzmy więc na zdrowie!


